Reklamacje

Reklamacje

Co to Rękojmia?

Rękojmia – ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne oraz prawne sprzedanego towaru. Jest to obok gwarancji jedna z dwóch możliwości reklamowania niezgodnego z umową produktu.

Rękojmia w Kodeksie Cywilnym

Rękojmia przysługuje konsumentom na podstawie art. 558 § 1 Kodeksu Cywilnego. Podstawą odpowiedzialności przedsiębiorcy wobec konsumenta jest wada fizyczna lub prawna (art. 556 KC)

Co to Gwarancja?

Gwarancja to – obok rękojmi – podstawa złożenia reklamacji. Jest to dobrowolne oświadczenie dotyczące jakości towaru złożone przez przedsiębiorcę, czyli gwaranta.

Kim jest gwarant?

Gwarantem może być zarówno producent, importer jak i sprzedający

Jak złożyć reklamację?

Bez względu na to, czy reklamację składasz z tytułu rękojmi, czy gwarancji, postępuj według tych kilku kroków:

1

wypełnij

Wypełnij formularz reklamacji
Odpowiedni wzór formularza znajdziesz tutaj. Pamiętaj, aby podpisać się na formularzu

2

spakuj

Do środka paczki włóż wypełniony formularz reklamacji (krok 1). Jeśli posiadasz, dołącz dowód zakupu (przyśpieszy to rozpatrzenie reklamacji).
Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu towaru, by w transporcie nie uległ on zniszczeniu.
Reklamowany towar powinien być czysty.

3

wyślij

Przesyłkę wyślij na nasz adres:
Fine-Cycling
64-030 Nietążkowo
Ul. Leśna 61H
Nie przyjmujemy paczek za pobraniem!
Nie ma możliwości osobistego przekazania reklamacji pod wskazany adres.

Jak przebiega obsługa reklamacji?

Na rozpatrzenie reklamacji mamy 14 dni kalendarzowych od momentu złożenia reklamacji. Zawsze staramy się rozpatrzyć reklamację prędzej, ale czas ten może być uzależniony od wielu czynników (ilości reklamacji, konieczności wykonania ekspertyzy). W procesie rozpatrywania reklamacji korzystamy z opinii rzeczoznawców.
Pozytywnie rozpatrzona reklamacja oznacza, że reklamowany produkt zostanie naprawiony lub wymieniony. Jeśli nie możemy naprawić bądź wymienić produktu, możemy zaoferować zwrot pieniędzy lub obniżenie jego ceny.
Reklamacja odrzucona oznacza, że nie zaistniały przesłanki do spełnienia roszczenia wobec wady produktu. Jeśli nie zgadzasz się z tą decyzją, możesz:

1. Odwołać się od reklamacji – jest to zasadne, gdy posiada się opinię innego rzeczoznawcy, która jest korzystna dla reklamującego
2. Zwrócić się do stałego, polubownego sądu konsumenckiego działającego przy Inspekcji Handlowej z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu wynikłego z zawartej Umowy Sprzedaży.
3. Zwrócić się do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej z wnioskiem o wszczęcie postępowania mediacyjnego w sprawie polubownego zakończenia sporu między Klientem a Sprzedawcą.
4. Uzyskać bezpłatną pomoc w sprawie rozstrzygnięcia sporu między Klientem, a Sprzedawcą, korzystając także z bezpłatnej pomocy powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów lub organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy ochrona konsumentów (m.in. Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich). Porady udzielane są pod przez Federację Konsumentów pod bezpłatnym numerem infolinii konsumenckiej 800 007 707 oraz przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod adresem email porady@dlakonsumentow.pl.
5. Skierować sprawę do sądu.

Klient ma prawo do skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń zgodnie z procedurą Internetowego Rozstrzygania Sporów opracowaną przez Komisję Europejską dostępną na stronie internetowej:

https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/?event=main.home.show